co to jest otylosc i nadwaga, kryteria rozpoznania

Co to jest otyłość?

Otyłość jest to choroba przewlekła, stanowiąca poważny problem zdrowotny, ekonomiczny i społeczny. Określana jest epidemią XXI wieku. Zgodnie z definicją Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) to „patologiczne nagromadzenie tkanki tłuszczowej w organizmie, które przekracza zarówno jego fizjologiczne potrzeby, jak i możliwości adaptacyjne. To patologiczne nagromadzenie tkanki tłuszczowej może prowadzić również do niekorzystnych skutków dla zdrowia”.

W celu zdiagnozowania otyłości oblicza się procentową zawartość tłuszczu w organizmie człowieka. Graniczne wartości, powyżej których stwierdza się otyłość, wynoszą odpowiednio: dla mężczyzn 20% – 25% całkowitej masy ciała, natomiast dla kobiet 25% – 30% całkowitej masy ciała. (przedziały mogą się różnić: w zależności od wieku i stopnia aktywności fizycznej).

pomiary masy ciala jako kryterium rozpoznania nadwagi i otylosci
pomiary masy ciała

Innym kryterium rozpoznania otyłości i nadwagi jest wskaźnik masy ciała BMI (Body Mass Index). Wartości w przedziale 25 – 29,9 wskazują na nadwagę, z kolei wartości powyżej 30, na otyłość. Do występowania nadmiernej masy ciała dochodzi zazwyczaj na skutek zaburzenia równowagi energetycznej, czyli nadmiaru energii pochodzącej z pożywienia w stosunku do energii wydatkowanej przez organizm.