orlistat, leki stosowane w leczeniu otylosci, farmakologiczne leczenie nadmiernej masy ciala

Leki stosowane w leczeniu otyłości – orlistat

Farmakologiczne leczenie otyłości zaleca się rozważyć osobą z BMI ≥ 30 kg/m2 (lub ≥ 27 kg/m2, w zależności od stanu zdrowia), u których stwierdzono otyłość brzuszną oraz powikłania nadmiernej masy ciała w postaci cukrzycy typu 2, nadciśnienia tętniczego lub innej choroby spowodowanej otyłością. Farmakologiczne leczenie otyłości wprowadza się dopiero wtedy, kiedy inne metody (niefarmakologiczne) redukcji masy ciała nie przyniosły pożądanych efektów.

Jednym z leków stosowanych w leczeniu otyłości jest orlistat. Kuracja z zastosowaniem orlistatu może być stosowana przez dłuższy okres czasu. Najlepsze rezultaty w postaci utraty kilogramów osiąga się w połączeniu z dietą niskoenergetyczną oraz aktywnością fizyczną. Orlistat jest jedynym lekiem wspomagającym odchudzanie dopuszczonym do obrotu na terenie Polski. Na światowy rynek farmakologiczny został wprowadzony w 1998 roku. Przeznaczony jest w szczególności dla osób dorosłych. W porównaniu do innych leków ułatwiających odchudzanie, daje słabszy efekt redukcji masy ciała. Uważany jest za względnie bezpieczny lek o udokumentowanej skuteczności działania.

Mechanizm działania orlistatu

⇒ lek blokuje działanie enzymów odpowiedzialnych za trawienie tłuszczów,
⇒ zmniejsza wchłanianie tłuszczów w przewodzie pokarmowym,
⇒ obniża: stężenie cholesterolu, frakcji LDL, poziom insuliny, glukozy, ciśnienie tętnicze,
⇒ zmniejsza ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2 (w przypadku przyjmowania leku przez kilka lat).

zdjecie przedstawiajace wzor chemiczny orlistatu
wzór chemiczny orlistatu

Przeciwwskazania do stosowania

» ciąża, karmienie piersią,
» cholestaza,
» zespół upośledzonego wchłaniania,
» równoczesne stosowanie cyklosporyny, warfaryny, innych leków zakrzepowych.

Główne objawy niepożądane

→ tłuszczowe biegunki,
→ skurcze jelitowe,
→ gazy, wzdęcia,
→ nietrzymanie stolca,
→ tłuszczowe, oleiste stolce,
→ wzmożone oddawanie kału,
→ bóle brzucha,
→ bóle głowy,
→ nudności,
→ zaburzenia psychiczne – niepokój,
→ zmniejszone wchłanianie tłuszczu może spowodować wystąpienie objawów na tle niedoborów witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A, D, E, K),
→ zaburza wchłanianie niektórych leków (amiodaron, warfaryna, cyklosporyna).
Objawy niepożądane występują u kilkunastu/kilkudziesięciu procent osób zażywających lek. Można je zmniejszyć poprzez ograniczenie w diecie tłuszczu. Główne objawy uboczne dotyczą dolegliwości żołądkowo – jelitowych.

Zalecana dawka orlistatu

3 razy dziennie po 120 mg lub 60 mg. Lek przyjmuje się podczas głównych posiłków (śniadanie, obiad, kolacja), z kolei nie powinno się go zażywać, gdy posiłek nie zawiera tłuszczu. Tabletkę/kapsułkę popija się wodą. Orlistat wchłania się w niewielkim stopniu, rzędu kilku procent, a jego pozostała część eliminowana jest z kałem.

Preparaty zawierające orlistat

> Xenical (1 kapsułka = 120 mg orlistatu),
> Alli (1 kapsułka = 60 mg).

Orlistat – cena

Cena orlistatu wydaje się odstraszać szersze grono nabywców. 84 kapsułki (po 120 mg) kosztują około kilkuset złotych.

PODSUMOWANIE

Orlistat jest lekiem hamującym działanie enzymów odpowiedzialnych za trawienie tłuszczów. Niestrawione tłuszcze zostają wydalone z organizmu, co przyczynia się do zmniejszenia kaloryczności całodziennej racji pokarmowej. Nie wpływa na apetyt. Korzyści z jego stosowania przewyższają ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.