zielona herbata a odchudzanie i jej wlasciwosci

Zielona herbata a odchudzanie

Czy zielona herbata ma właściwości odchudzające?

Według licznych badań takie właściwości posiada, ale żeby było ciekawiej, według innych naukowców i wyników ich analiz, zielona herbata nie odgrywa żadnej roli w procesie odchudzania. To kto w końcu ma rację? Jak to często bywa, racja leży zapewne gdzieś po środku (chociaż znalazłem zdecydowanie więcej artykułów i badań o pozytywnym wpływie naparu w procesie redukcji masy ciała oraz w zapobieganiu nadwagi i otyłości).

To pić zieloną herbatę czy nie?

Uważam, że warto spróbować i zobaczyć jak zielona herbata zadziała właśnie na nas. Każdy organizm jest inny i to co działa dla jednej osoby może być bezużyteczne dla drugiej. Jeżeli nie macie przeciwwskazań zdrowotnych to kilka filiżanek dziennie nie powinno wam zaszkodzić. Wręcz przeciwnie, działa ona dobroczynnie na organizm człowieka, a lista jej prozdrowotnych właściwości jest bardzo długa. Zdaniem Japończyków napar z zielonej herbaty łagodzi kilkadziesiąt dolegliwości. Od wieków jest wykorzystywany jako napój leczniczy.

Niektóre właściwości zielonej herbaty:

⇒ ułatwia koncentrację,
⇒ posiada właściwości antyoksydacyjne, przeciwzapalne,
⇒ poprawia pamięć,
⇒ uśmierza ból stawów,
⇒ obniża ryzyko zawału serca,
⇒ ma działanie przeciwmiażdżycowe,
⇒ obniża poziom cholesterolu i trójglicerydów,
⇒ zapobiega rozwojowi nowotworów,
⇒ obniża ciśnienie krwi,
zapobiega otyłości, hamuje tworzenie się tkanki tłuszczowej,
(prawdopodobnie) redukuje aktywność enzymów odpowiedzialnych za trawienie węglowodanów i tłuszczów,
⇒ wzmacnia odporność organizmu,
⇒ ma właściwości „przeciwstarzeniowe”,
przyspiesza przemianę materii.

Zielona herbata a odchudzanie.

wlasciwosci odchudzajace zielonej herbaty i jej rola w redukcji masy ciala
właściwości odchudzające zielonej herbaty

Zielona herbata należy do najbardziej popularnych napojów na świecie. Przypisuje się jej wpływ na regulację masy ciała oraz tkanki tłuszczowej w organizmie człowieka. Stosowana jest w kuracjach odchudzających. Odgrywa rolę we wchłanianiu i trawieniu pożywienia, hamuje angiogenezę, pobudza termogenezę (galusan epigalokatechiny – EGCG) powoduje redukcję masy ciała poprzez nasilenie termogenezy – zwiększa wydatek energii, która jest uwalniana pod postacią ciepła, m.in. na skutek spalania zapasów tłuszczowych, moduluje metabolizm składników pokarmowych takich jak węglowodany i tłuszcze.

Zielona herbata zawiera katechiny odpowiedzialne za jej silne właściwości przeciwutleniające. Związki te należące do flawonoidów korzystnie wpływają na organizm człowieka, wykazując również pozytywne efekty w leczeniu nadwagi i otyłości. Istnieje wiele dowodów naukowych potwierdzających tę tezę. W wyniku przeprowadzonych badań na Tajwanie stwierdzono, że osoby regularnie pijące napar z zielonej herbaty przez dłuższy okres czasu miały niższy odsetek tkanki tłuszczowej oraz mniejszy obwód bioder i talii w stosunku do osób nie pijących zielonej herbaty w ogóle. Inne badania również wskazują na spadek masy ciała, obniżenie wskaźnika BMI i redukcję tkanki tłuszczowej. Naukowcy wykazali, że włączenie suplemetacji katechin do codziennej diety niskokalorycznej, także przyczynia się do wyżej wspomnianych efektów. Dodatkowo składniki zielonej herbaty (katechiny, Galusan epigallokatechiny – EGCG) hamują wchłanianie tłuszczów oraz glukozy w wyniku zmiany działania enzymów trawiennych.